بخش سرحد از توابع شهرستان شیروان در 30/37 تا55/37 عرض شمالی و30/57 تا 13/58 طول شرقی قرار دارد .بلند ترین ارتفاع آن کوه گلول با 2625 متر در دهستان جیرستان و پست ترین نقطه آن در روستای قوری دربند در دهستان تکمران با 1115 متر ارتفاع دارد .
-        این بخش از لحاظ جغرافیایی ناحیه کوهستانی و دشت می باشد که وسعتی حدود 1044 کیلومتر مربع با دو دهستان تکمران و جیرستان به مرکز شهر لوجلی با 36 پارچه روستا و آبادی است.
-        بخش سرحد از شمال با بخش قوشخانه و36 کیلومتر مرز مشترک با جمهوری ترکنستان از طرف شرق به بخش مرکزی واز طرف جنوب بخش مرکزی و از طرف غرب به بخش گرمخان شهرستان بجنورد همسایه می باشد .
-        بخش سرحد دارای مکان های زیارتی و بازدیدی و تفریحی به شرح ذیل می باشد :
 
1-     کوه امام حاضر و سایت سادات واقع در شمال شرقی لوجلی 2- غار پوستین دوز در 3 کیلومتری شمال شرقی شهر لوجلی
3-مقبره ذکریا در بلند ترین قله در ارتفاعات کوه گلیل
4- منطقه ییلاقی و سد گلیل
5- منطقه تفریحی سد بارزو

6-مکان های زیارتی در روستای میلانلو علیا ،نظر علی ،علیخان قلعه 
 
‫بخشهای سرحد و قوشخانه مجموعا دارای ۷۲ سکونتگاه (روستا) با جمعیتی حدود ۲۶۰۰۰ نفر می‌باشند که ‫با توجه به موقعیت جغرافیایی شهر لوجلی از امکانات این ‫شهر استفاده می‌نماید. ‫شهر لوجلی از مناطق سردسیر استان می‌باشد که اقتصاد مردم ‫منطقه بر پایه کشاورزی و باغداری و دامداری می ‫باشد. ساکنان شهر لوجلی مسلمان و پیرو مذهب شیعه دوازده‌امامی بوده و به زبان کردی (کرمانجی) تکلم می‌کنند. به ‫دلیل سنخیت مسایل فرهنگی، مشکل فرهنگی خاص در شهر ‫وجود نداشته واغلب ساکنان آن پیوندهای خویشاوندی اعم ‫از نسبی و سببی دارند
. پرتال و مطالب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟
Link group not found.

استانداری خراسان شمالی در فضای مجازی