۱۳۹۶/۰۸/۲۲
مدیرکل مدیریت بحران استانداری خراسان شمالی:

زلزله قابل پیش بینی نیست/ مردم به شایعات توجه نکنند

مدیرکل مدیریت بحران استانداری خراسان شمالی به طرح ادعاهایی در فضای مجازی با عنوان پیش بینی زلزله اشاره و تاکید کرد: برخی افراد با تشویش اذهان عمومی سعی در برهم زدن آرامش جامعه دارند، در حالی که از نظر علمی زلزله قابل پیش بینی نیست و نباید به آن ها توجه کرد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان شمالی، حسین عظیمی در گفت و گوی ویژه خبری با سیمای استان با بیان این که پیشگیری اولین اصل مدیریت بحران است، تصریح کرد: مقررات ملی ساختمان باید به طور دقیق اجرایی و به کار گرفته شود.
وی اظهار داشت: پیشگیری ارزانترین راهکار برای مقابله با بلایای طبیعی است و با هدف وقوع حوادث و یا کاهش آثار زیانبار آن ، سطح خطر پذیری جامعه را ارزیابی می کند و با مطالعات و اقدامات لازم سطح آن را تا حد قابل قبول کاهش می دهد. وی افزود: بر این اساس باید تاسیسات زیربنایی در محل مناسبی احداث شود و هم چنین در ساختمان سازی باید تمامی مقررات ملی ساختمان به کار گرفته شود. وی با بیان این که با به کار گرفتن مقررات ملی ساختمان می توانیم فضای ایمن و مطمئن برای مردم فراهم کنیم، تصریح کرد: آسیب های وارده به ساختمان های مسکن مهر در زلزله های اخیر در نقاط مختلف کشور بیانگر این موضوع است.
عظیمی مطرح کرد: آمادگی به عنوان دومین اصل در مدیریت بحران مطرح می شود و شامل مجموعه اقداماتی است که توانایی جامعه را در انجام مراحل مختلف مدیریت بحران افزایش می دهد. وی افزود: کلاس ها و همایش های آموزشی مختلفی در حوزه مدیریت بحران در استان تشکیل شده است و برگزاری کلاس های آموزشی با این هدف که در مواقع بحرانی شورای هماهنگی مدیریت بحران استان بایستی به عنوان یک تیم عمل کند، در دستور کار استان قرار دارد. 
وی با تاکید بر این که آموزش همگانی با بهره مندی از ظرفیت صدا و سیما برای کاهش صدمات احتمالی در مواقع بحرانی الزامی است، خاطرنشان کرد: 55 درصد روستاهای استان مقاوم سازی شده اند که در زلزله اخیر استان آسیب های کمتری بر آنان وارد شد.
عظیمی تصریح کرد: بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، اداره کل راه و شهرسازی، سازمان های فنی و مهندسی و اداره کل پدافند غیرعامل هر یک وظایف ذاتی خود را انجام دهند.
وی به زیرساخت های استان در حوزه مدیریت بحران اشاره داشت و گفت: در حوزه های مختلف انسجام خوب مدیریتی در استان وجود دارد.
مدیرکل مدیریت بحران استانداری خراسان شمالی اظهار داشت: مدیریت بحران نیازهای فراتر از بضاعت موجود است و بر اساس پیش بینی های انجام گرفته در زمان بروز حوادث بحرانی در سطح وسیع از قبیل زلزله و سیل استان های همجوار به عنوان استان معین وارد میدان می شوند.
عظیمی افزود: نیازهای استان در حوزه های مختلف مدیریت بحران شناسایی شده که ازجمله آن ها  نردبان های هیدرولیکی و بالابر برای اطفای حریق است که بنابر مصوبات اخیر دولت اعتبارات لازم برای تهیه آن برای مراکز استان و شهرهای بالای 200 هزار نفر پیش بینی شده است.
وی ادامه داد: ایجاد امکانات خدماتی لازم در پارک ها، سوله و سالن های ورزشی چند منظوره به عنوان جانپاه در مواقع بحرانی از دیگر نیازهای استان است که اقدامات لازم در حال پیگیری است. وی مهم ترین نیاز استان برای ترابری و انتقال مصدومان در مواقع بحرانی را امکانات ریلی دانست و گفت: تامین این زیرساخت برای تسریع در روند اقدامات بسیار موثر است.
عظیمی در پایان ضمن عرض تسلیت به داغدیدگان زلزله شامگاه یکشنبه 21 آبان در غرب کشور تاکید کرد: این استان از آمادگی لازم برای اعزام تیم های امدادی، اورژانسی و خدماتی به این مناطق برخوردار است.


منبع : اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان شمالی
تعداد بازدیدها : ۱۹۱
مطالب مرتبط با این موضوع :
نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید

اخبار استانداری
              
اخبار برگزیده