۱۳۹۷/۱۰/۲۲
فرصت دو هفته ای استاندار به مدیران اجرایی و بانک ها؛

شجاعی: رتبه خراسان شمالی در پرداخت تسهیلات اشتغالزای روستایی تک رقمی شود

استاندار خراسان شمالی در پانزدهمین نشست کارگروه تخصصی اشتغال استان خطاب به بانک های عامل، دستگاه های اجرایی و فرمانداران با اعلام فرصت زمانی دو هفته ای دستور داد: رتبه خراسان شمالی در پرداخت تسهیلات اشتغالزای روستایی و عشایری تک رقمی شود.

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان شمالی، محمدعلی شجاعی پس از استماع گزارش وضعیت رتبه بندی بانک های عامل استان در پرداخت تسهیلات اشتغال روستایی و عشایری، گفت: بنا بر این گزارش خراسان شمالی در جایگاه 17 کشوری در پرداخت تسهیلات اشتغالزای روستایی و عشایری قرار دارد که نشان می دهد در کنار تلاش های انجام شده در گذشته باید نگاه ویژه تری به این حوزه داشته باشیم.
وی ادامه داد: دولت در پنج سال گذشته با انجام کارهای مختلف کارشناسی شده در وزارتخانه های مختلف در بحث اشتغال اقدامات و اعتبارات خوبی را در دستور کار خود قرار داده است که باید به درستی از آن بهره مند شد. وی تصریح کرد: جدول سهمیه بندی بخش های مختلف کشاورزی، صنعت، گردشگری، فناوری اطلاعات و ... توسط دولت مشخص و برای استان ها اراسال شده است که بانک های عامل، دستگاه های اجرایی و فرمانداران باید توجه جدی به این جدول داشته باشند چرا که هدف دولت توسعه همه جانبه تمامی بخش هاست.
دکتر شجاعی افزود: بر اساس جدول سهمیه بندی سهم فعالیت های خدماتی و فناوری اطلاعات 15 درصد از کل اعتبارات است که بی توجهی به این ارقام استان را دچار عقب ماندگی می کند؛ بنابراین اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات باید با همکاری و هفکری دانشگاه ها، پارک علم و فناوری، شرکت های دانش بنیان و اتاق اصناف این هدف را تحقق بخشد.
وی گفت: دلایل بیان شده از سوی بانک های عامل در خصوص جایگاه شان در رتبه بندی کشوری مانند پایین بودن تعداد شعب بانکی برای بنده قابل قبول نیست چرا که تسهیلات در نظر گرفته شده برای کل کشور و در شرایط یکسان بوده و این در حالی است که بانک توسعه تعاون استان با داشتن تنها 5 شعبه عملکرد خوبی نسبت به دیگر بانک های عامل با شعب بیشتر داشته است.
دکتر شجاعی تاکید کرد: چهار بانک عامل کشاورزی، پست بانک، صندوق کارآفرینی امید و توسعه تعاون تنها دو هفته مهلت دارند تا جایگاه استان در رتبه بندی پرداخت تسهیلات اشتغال روستایی و عشایری تک رقمی شود و در این راستا باید دستگاه های اجرایی و فرمانداران نهایت همکاری را داشته باشند و مشکلات و موانع موجود را طی نشستی تخصصی، اعلام و برطرف کنند.
رئیس کارگروه اشتغال استان خراسان شمالی در ادامه خاطرنشان کرد: فرمانداران جایگاهی را برای بانک های عاملی که در برخی شهرستان ها شعبه یا باجه ندارند، در نظر بگیرند تا بانک ها با ارسال نیروهای خود پرونده های اشتغالزای روستایی و عشایری این شهرستان ها را بررسی و جمع بندی کنند.
دکتر شجاعی گفت: در جلسه بعدی کارگروه اشتغال استان، شهرستان ها باید درباره کسب جایگاه رتبه بندی استانی خود در پرداخت تسهیلات اشتغالزای روستایی و عشایری پاسخگو باشند و تاکید دارم هیچ بهانه ای برای من قابل قبول نیست.
استاندار با تاکید بر لزوم بیان دلایل درست و منطقی، تصریح کرد: فرصت پاسخ استعلامات شهرداری ها، اداره کل امور مالیاتی و ثبت اسناد به بانک های عامل و دستگاه های اجرایی در خصوص تسهیلات اشتغال روستایی و عشایری باید یک روز کاری باشد و حداکثر زمان پاسخگویی تمامی زیربخش های جهادکشاورزی به مکاتبات اعتبارات اشتغال روستایی هم 48 ساعت شود.
وی تاکید کرد: سطح درآمد و معیشت مردم در روستاها پایین است و نگهداشت تسهیلات در بانک ها قابل قبول نیست و بانک های عامل باید با توزیع عادلانه نیروی انسانی نگاه ویژه ای به طرح اشتغال روستایی و عشایری داشته باشند.
دکتر شجاعی افزود: بر اثر افزایش قیمت ها، قیمت تمام شده برای اجرای برخی طرح های اشتغال روستایی و عشایری افزایش یافته است که دبیرخانه باید طی برگزاری نشستی با دستگاه اجرایی ذی ربط و بانک عامل برای این طرح ها دوباره کارشناسی اعتبار داشته باشد و نظر نهایی خود را اعلام کند.
وی خطاب به اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی به عنوان دبیرخانه کارگروه تخصصی اشتغال استان دستور داد: تمامی مکاتبات انجام شده با فرمانداری ها در مورد طرح های مختلف اشتغالزا را احصاء و  ارسال کنند.

منبع : اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل استانداری خراسان شمالی
تعداد بازدیدها : ۳۵۱
مطالب مرتبط با این موضوع :
نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید

اخبار استانداری
              
اخبار برگزیده