۱۳۹۷/۱۰/۲۲
انتقاد شدید استاندار از تحقق نیافتن مصوبات ستاد اقتصاد مقاومتی؛

شجاعی: بساط اجرایی نشدن مصوبات در خراسان شمالی برچیده شود

استاندار خراسان شمالی در نشست ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی با ابراز ناخرسندی از اجرایی نشدن مصوبات قبلی این ستاد گفت: بساط اجرایی نشدن مصوبات باید از استان برچیده شود.

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان شمالی، محمدعلی شجاعی در این نشست اظهار داشت: شأن و جایگاه هر جمعی متوجه گفتار و گفت و گوی آن جمع است و باید حرف هایی بزنند که قابلیت اجرا داشته باشد.
دکتر شجاعی ادامه داد: مدیر اجرایی یعنی انجام کارهای کارشناسی شده که به نفع مردم باشد؛ ارتقای شاخص های توسعه مانند میزان درآمد، رضایت مردم، مهاجرت معکوس و ... با انجام کار میسر است.
وی افزود: روند برگزاری جلسات ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان باید تغییر کند و دستورکارهایی در جلسه مطرح شود که متناسب با سیاست های اقتصاد مقاومتی و دارای قابلیت اجرا باشد و اقدام کننده و زمان اجرای هر مصوبه باید مشخص شود.
دکتر شجاعی مطرح کرد: در نشست اقتصاد مقاومتی هدف ارائه گزارش اعداد و ارقام مختلف نیست بلکه باید با شناخت نیازهای استان راهکار تامین آن ها در قالب طرح های مختلف دیده شود و نظرات کارشناسی دستگاه های اجرایی مرتبط با طرح ها قبل از ارائه در ستاد، لحاظ شود.
وی گفت: شیوه کنونی برگزاری جلسات تنها بیان گزارشی با حالت شتاب بالاست که خروجی لازم را نخواهد داشت؛ تشخیص اولویت ها کارسختی نیست و با شناخت اولویت های استان با انبوه مصوبات اجرا نشده روبرو نمی شویم.
وی اشاره داشت: در اکثر جلسات استان که حضور داشتم، اعضا ثابت بوده اند این در حالی است که برای هر نشست اعضا مشخص است و نیازی به حضور تمامی مدیران نیست و تنها در جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه استان باید تمامی مدیران اجرایی حضور داشته باشند.
دکتر شجاعی با اشاره به گزارش اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: در بازسازی مکان های تاریخی حق نوآوری و ساخت جدید را ندارید و این محوطه ها باید به همان شکل خود مرمت شوند و این سازمان باید به انجام اقداماتی بپردازد که موجب ارزآوری در استان شود.
وی خاطرنشان کرد: سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با توجه به افق ۱۴۰۴ بخش گردشگری باید با تامین زیرساخت های لازم سهم خود در این چشم انداز را به خوبی ایفا کند و با ارائه سیاست های تشویقی موجب حضور بیشتر بخش خصوصی برای توسعه صنعت گردشگری استان شود.
دکتر شجاعی هم چنین بر ارائه برنامه فوریتی بخش گردشگری استان برای عید نوروز تاکید کرد و گفت: این برنامه باید موجب تقویت زمینه های کسب درآمد بیشتر برای استان شود؛ بنابراین فرمانداران و دستگاه های اجرایی حداکثر تا ده روز آینده طرح های مختلف خود را ارائه دهند.
وی اشاره داشت: تقویت گردشگری عشایری موجب جذب توریست های داخلی و خارجی مختلف می شود؛ لذا ادارات کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و امور عشایری استان در این مورد نشست کارشناسی داشته باشند.
رئیس ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان خراسان شمالی افزود: مطابق گزارش سازمان جهاد کشاورزی اقدامات خوبی برای توسعه بخش کشاورزی استان انجام شده اما تاکید بنده بر انجام کارهای بیشتر در راستای سیاست های اقتصاد مقاومتی است.
دکتر شجاعی گفت: در تغییر الگوی کشت باید الگوی جدید ارائه و تجهیزات و تکنولوژی های مورد نیاز تامین شود؛ کشت همراه با صنعت معنا دارد و خراسان شمالی مستلزم توسعه شرکت های کشت و صنعت است.
دکتر شجاعی تصریح کرد: با همفکری سازمان مدیریت و برنامه ریزی و دستگاه های اجرایی سمت و سوی توسعه استان، مشخص و در این مسیر نمایشگاه دائمی عرضه محصولات دامی و کشاورزی دایر شود.
دکتر شجاعی در ادامه هم چنین بر توسعه کشت گلخانه ای، شناسایی نیازهای دامی و کشاورزی و تامین آن با تولید داخلی، توسعه کشت گیاهان کم آب بر تاکید کرد.
استاندار خراسان شمالی در پایان این نشست به بررسی روند اجرای مصوبات دو نشست ابتدایی ستاد اقتصاد مقاومتی استان در سال ۹۷ پرداخت که بر اساس این گزارش بالای ۹۰ درصد این مصوبات اجرایی نشده بود که دکتر شجاعی تاکید کرد: هدف از برگزاری جلسات دور هم نشستن نیست و باید بساط اجرایی نشدن مصوبات از استان برچیده شود.
دکتر شجاعی به رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان دستور داد: طی نامه ای از تمامی دستگاه های اجرایی بخواهید اجرایی شدن یا نشدن مصوبات ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی از ابتدای سال ۹۷ را اعلام کنند. دکتر شجاعی مدیران دستگاه های را هم مورد خطاب قرار داد و گفت: اگر دستور کاری قابلیت اجرا ندارد، در همان جلسه اعلام کنید.
دکتر شجاعی تاکید کرد: بر روند اجرای کارها باید دانایی محوری مسلط شود چرا که با غفلت از این موضوع مردم نتیجه تلاش ها را نمی بینند و موجب نارضایتی می شود بنابراین تلفیق دانش و تجربه اصل دانایی برای تشخیص اولویت ها و شناخت زمان و فضای مناسب انجام کارهاست.
وی افزود: هنگامی که حجم کارهای انجام نشده باقی بماند، مردم در ابتدا ما را ناتوان و در ادامه نادان می دانند؛ به اعتقاد بنده جمع حاضر هم می دانند و هم می توانند اما باید مصوبات و شرایط اجرای کارها معنادار و منطقی باشد.
دکتر شجاعی ادامه داد: اقتصاد مقاومتی مختص یک منطقه نیست و باید دور دست ترین نقاط استان نیز لحاظ شود؛ با توجه به محرومیت های شهرستان راز و جرگلان و عدم استقرار ادارات مختلف، سال ۹۸ کار ویژه ای برای این شهرستان خواهیم داشت.

منبع : اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل استانداری خراسان شمالی
تعداد بازدیدها : ۳۷۷
مطالب مرتبط با این موضوع :
نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید

اخبار استانداری
              
اخبار برگزیده